Smeráci sa museli zblázniť

Autor: Marek Vandrák | 16.4.2015 o 19:42 | (upravené 16.4.2015 o 20:41) Karma článku: 12,85 | Prečítané:  2728x

Máme rok pred voľbami a asi všetci vieme, ako to rok pred voľbami chodí. De facto všetko, čo sa na politickej scéne udeje, s týmto faktom nejakým spôsobom súvisí a bude mať vplyv na podobu budúcej vlády. A asi nikto si to neuvedomuje lepšie, ako súčasná vláda, zhodou okolností a na veľkú radosť účastníčiek MDŽ  – Smerácka. Ale radosť majú určite viacerí, veď prišla jar a naviac sezónu predvolebných kampaní môžeme neoficiálne považovať za otvorenú. Čo viac si povedzme taký drobný živnostník môže želať?

Predvolebné obdobie je špecifické aj napriek tomu, že momentálne žijeme v temným dobách tzv. permanentnej kampane (to je niečo také, ako permanentný make up, len iné) a za túto marketingovú inováciu vďačíme práve Smeru. Chcel som tým povedať, že marekting im vždy šiel dobre. No potom som si spomenul na legendárny spot prezidentského kandidáta, kde v prirodzenom a spontánnom rozhovore, snáď len náhodne zachytenom na kameru, porozprával šéfovi volebnej kampane o svojej viere, ale aj o tom, ako na neho zostúpil Duch Svätý (inak povedané o sviatosti birmovania). Čo si o tom šef kampane myslel, nevedno, no vieme, že radšej diskrétne hľadel do tabletu. Video mierilo na jasnú cieľovú skupinu - konzervatívnych voličov - a nebyť toho, že prezidentský kandidát je vlastne ateista, by ich snáď aj oslovilo. Nevadí. Spomenul som si aj na iný kultový spot, kde Majster poriadok pre zmenu oslovuje cieľovú skupinu majiteľov automatických práčok a tak svoj pôvodný výrok upravím. Marketing šiel Smeru vždy lepšie, než iným stranám.

Keď sa však pozrieme, ako sa krízový management socialnej demokracie rozhodol postaviť ku kauze Váhostavu, natíska sa otázka, či nie je škoda, že doména mrzinasto.sk je už obsadená. Ale zase nevlastní ju nikto cudzí a to je dobre, lebo po voľbách sa Smeru môže zísť. Každopádne správanie sa vládnej strány je pre mňa úplne nepochopiteľné. Zbláznili sa?

Ale zoberme to pekne po poriadku. Ak by som ja mal na starosti kampaň Smeru - a je jedno či permanentú alebo takú, ktorú umyjete vodou - tak prvá vec, ktorú by som si rok pred voľbami uvedmil, je, že Váhostav sa priamo dotýka veľkého počtu ludí (plus ich rodiny, známi...), mediálne ide o silno sledovanú vec, hlavný aktér je spájaný so Smerom a naviac ide o ťažko zahladiteľnú čistokrvnú zodejinu s významným vplyvom na verejnú mienku. Preložené do jednoduchého jazyka, táto kauza im môže blížiace sa voľby celkom v pohode prehrať, no aj vyhrať. Kľučové je zachovať sa inteligentne. Nepochybujem, že v Smere si to tiež uvedomili, no pochybujem, že sa tak zachovali. Podľa môjho názoru samozrejme.

Totiž keď už nebolo kde cúvnuť, ich prvým krokom bola snaha od všetkého sa dištancovať, ideálne presvedčiť ľudí, že Široký to je vlastne problém pravice, konkrétne Figeľa, a tak hybaj ho odvolávať. Okrem toho, že na toto by skočil iba málokto, najmä ak to odôvodníte tým, že vybral najlacnejšiu ponuku, je to slabý pokus aj z iných príčin. Je jasné, že pravici sa do rúk dostala mocná zbraň v podobe mučeníka, ktorý doplatil na to, že sa iba snažil ušetriť peniaze daňových poplatníkov. Presne takto to bude ešte mnoho krát interpretované a naviac samotné odvolávanie poskytne pravici kopec priestoru na kričanie a tiež tému, pri ktorej sa vedia spojiť . Ak, tak v Smere mali nájsť lepší dôvod a hlavne iného človeka. Súčasného ministra dopravy. Inteligentné by bolo spraviť mučeníka z neho, odvolať ho, hoc za to tak celkom nemôže, no ide o princíp a Smer je v boji s korupciou nekompromisný. Akože. Rok pred voľbami by to nebolelo ani toho ministra. Pravica by prišla nie len o spomenutú zbraň, ale aj o terč, kedže takto zásadových bojovníkov s korupciou, neváhajúcich siahnuť do vlastných radov, sa kritizuje omnoho ťažšie. Súčasné s tým mal prísť navrh na zmenu zákona o reštrukturalizácii, samozrejme len taký na oko, ako to bolo aj so schránkovými spoločnosťami. Smer by vyzeral, že je nie len schopný sebareflexie, ale má aj snahu robiť systémove zmeny, aby sa nič podobné neopakovalo. A až potom si pre mňa za mňa toho Figeľa odvolajte.

Ale samozrejme, ak chcete mať s kým po voľbách vládnuť, tak to neurobíte, nie ste predsa na hlavu padnutí. Lebo keby ste boli, tak prídete s návrhom, podľa ktorého štát (z peňazí zlých bánk bla bla bla...) Širokému ochotne preplatí to, čo ukradol a zabezpečíte, aby sa tým ani nikdy v budúcnosti už nemusel zapodievať, resp iba tak, že skryje budúci zisk z budúcich štátnych zakázok, ktoré opäť vyhrá. Smer týmto proti sebe zákonite poštval značnú časť ľudí, ktorí sa na to budú musieť poskladať. Ale aspoň si získal srdcia živnostníkov a o to predsa išlo.

Robím si srandu. Keď im ponúknete drobné v podobe 40% z pohľadávky a Širokého necháte odkráčať ako absolútneho víťaza, hoci si to poctivo odrobili a nenechali sa len naivne napáliť ako v prípade nebankových subjektov, jediná istota, ktorú Smer priniesol, je, že premiér bude potrebovať zvýšiť počet ochrankárov. Najmä ak to napokon zaklincuje tým, že im teda možno dá aj 50%. Moja rada, s ponukou nižšou ako 80% by som teda rozhodne radšej držal muchotrávku či inú hubu, lebo už dosť naštvaným ľudom len pripomeniete, že dreli z polovice zadarmo. A problém tkvie v peniazoch len z 50%, ďalších 50% je v pocite krivdy a posledná polovica je číra nenávisť k majiteľovi vily na Bahamách. Matematika nepustí.

Smeráci sa museli zblázniť, inak si to neviem vysvetliť. Avšak všetko zlé je na niečo dobré. V tomto prípade mi to aspoň pripomenulo film „Bohovia sa museli zblázniť“, za čo som rád a idem si ho pozrieť, kedže som ho nevidel 100 rokov. Matne si spomínam, že to bolo o nejakom týpkovi s fľašou coca-coly, ktorá namiesto pomoci ľudom prinášala iba nezhody hádky.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?